УКРАЇНА
Глибоцька районна рада
ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. М.Грушевського , 2а, смт.Глибока, 60400, тел.2-42-95, тел. «факс» 2-42-99, 2141880@mail.gov.ua
XXXV СЕСІЯ VІІ СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ № 4-35/20
13 березня 2020 року смт. ГлибокаXXXV СЕСІЯ VІІ СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ № 4-35/20
Про Програму економічного і соціального
розвитку Глибоцького району на 2020 рік
Керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 року № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету», враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 11 березня 2020 р., районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити районну Програму економічного і соціального розвитку Глибоцького району на 2020 рік (додається).
- Районній державній адміністрації, рекомендувати головам об’єднаних територіальних громад та сільським головам, установам, організаціям і підприємствам району забезпечити виконання Програми економічного і соціального розвитку району на 2020 рік в повному обсязі.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради.
Голова районної ради П. Панчук
«Затверджено» Рішенням сесії районної ради Від 13 березня 2020 № 4-35/20 Програма економічного і соціального розвитку Глибоцького району на 2020 рік Глибока 2020 р. |
Структура програми економічного і соціального розвитку
Глибоцького району на 2020 рік
Вступ
1. Аналіз економічного і соціального розвитку за 2019 рік.
1.1. Динаміка розвитку економіки, стан використання природного, виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, головні проблеми розвитку економіки та соціальної сфери
2. Стратегічні та операційні цілі розвитку Глибоцького району
2.1. Розвиток підприємництва на інноваційній основі, як основа сталого економічного розвитку
2.1.1. Розвиток малого та середнього бізнесу на інноваційній основі
Розвиток малого та середнього підприємництва
2.1.2. Формування бренду Глибоцького району, залучення інвестицій, розвиток сільських територій
Інвестиційна діяльність
2.1.3. Розвиток та модернізація інфраструктури, насамперед транспортних комунікацій та житлово-комунальної сфери
Модернізація житлово-комунального господарства, розвиток інженерної інфраструктури, підвищення якості комунальних послуг
2.1.4. Гармонійний розвиток провідних галузей економіки району (промисловий сектор, аграрний сектор, будівництво, наукоємні послуги та лісове господарство)
Промисловість
Агропромисловий комплекс
Будівництво
2.1.5. Розвиток туристичного (історико-культурного та природно-рекреаційного) потенціалу
Туристично-рекреаційна сфера
2.1.6. Розвиток транскордонного співробітництва
Транскордонне співробітництво
Зовнішньоекономічна діяльність
2.2. Розвиток культури, науки, соціальної сфери, як основа розвитку людського капіталу та трансформації інституційного середовища
2.2.1. Розвиток культури і духовності
2.2.2. Розвиток науки та освіти
2.2.3. Розвиток системи соціального захисту населення, охорони здоров'я, спорту
Соціальний захист та пенсійне забезпечення
Зайнятість населення та ринок праці, охорона праці і доходи населення
Охорона здоров'я
Фізкультура і спорт
Підтримка дітей, сімей та молоді
2.3. Збереження довкілля, як основа безпечного екологічного середовища
2.3.1. Впровадження екологічних та енергозберігаючих технологій
2.3.2. Збалансоване природокористування, раціональне використання надр, земельних, лісових, водних та інших ресурсів району
Охорона навколишнього природного середовища
Протипаводковий захист
Техногенна безпека
2.4. Бюджетна політика
3. Джерела фінансування програми економічного і соціального розвитку на наступний рік
4. Додатки до Програми
ПРОГРАМА
економічного і соціального розвитку
Глибоцького району на 2020 рік
ВСТУП
Програма економічного і соціального розвитку Глибоцького району на 2020 рік (далі – Програма) розроблена з метою підвищення якості життя та добробуту населення на основі реалізації обґрунтованих структурних реформ; зростання конкурентоспроможності економіки району, забезпечення надання якісних та доступних послуг закладами і установами гуманітарної та соціальної сфер; формування дієвої інституційної системи в об’єднаних територіальних громадах; ефективного впровадження започаткованих на державному рівні реформ та в результаті - поліпшення умов життєдіяльності населення та підвищення його добробуту. Програма передбачає координацію спільних дій місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування задля втілення єдиної державної регіональної політики розвитку району із врахуванням основних положень Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 385, Цілей сталого розвитку України на період до 2030 року, схвалених Указом президента України від 30 вересня 2019 року № 722/2019, керуючись п. 1 ст. 17, ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»; розпорядження голови обласної державної адміністрації № 842-р від 04.09.2019 «Про формування проекту Програми економічного і соціального розвитку Чернівецької області на 2019 рік».. Методологічною основою розроблення Програми є Закон України „Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України” та постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 року № 621 „Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проєкту державного бюджету”(зі змінами). Ключові положення Програми базуються на аналізі основних показників соціально-економічного розвитку району на звітну дату 2019 року, очікуваних за результатами поточного року та прогнозних показниках розвитку району. Програма визначає пріоритети, заходи та завдання розвитку галузей (сфер діяльності), на реалізацію яких спрямовуватимуться ресурси, у тому числі через регіональні цільові програми. Фінансування пріоритетних напрямків, у тому числі через місцеві цільові програми, здійснюватиметься з урахуванням реальних можливостей місцевих бюджетів, а також виділених фінансових ресурсів державного бюджету, приватних інвестицій, кредитних ресурсів та технічної допомоги міжнародних організацій. Прогнозні показники соціально-економічного розвитку району на 2020 рік сформовано з урахуванням прогнозних макроекономічних показників, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 15 травня 2019 року № 555 ,,Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2020-2022 роки” та проєкту Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2020 рік”, схваленого на засіданні Кабінету Міністрів України 15 вересня 2019 року. Координацію реалізації Програми здійснює Глибоцька районна державна адміністрація, її структурні підрозділи, об’єднаними територіальними громадами та сільським радами, підприємствами, установами та організаціями .
І. АНАЛІЗ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ГЛИБОЦЬКОГО РАЙОНУ ЗА 2019 РІК
- Динаміка розвитку економіки, стан використання природного, виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу, головні проблеми розвитку економіки та соціальної сфери.
Стан і тенденції розвитку у 2019 році:
Промисловість
На сьогоднішній день до основного кола товаровиробників району входять 11 підприємств. За 9 місяців 2019 року промисловими підприємствами реалізовано товарної продукції на 144734,8 тис. грн., що на 41048,0 тис. грн. або на 39% більше, порівняно з показником за 9 місяців 2018 року.
Промислові підприємства реалізовують вироблену продукцію, як в межах України так і за її межами. Експорт здійснюють наступні підприємства:
ДП "Чернівецький лісгосп" експортує пилені заготовки в Туреччину та Румунію;
ТзОВ "Техно плюс" реалізовує вироби з деревини в Болгарію, Італію, Німеччину, Туреччину;
ПП "Труд" експортує пиломатеріали та шпали просочені, вироби з деревини в Молдову, Ізраїль та Польщу;
ПП "АПЕРО" експортує продукцію в Польщу, Румунію, Францію, Чехію та ін.
Інвестиційна діяльність
Глибоцькою райдержадміністрацією прийнято участь у програмі фінансової допомоги «Кусаноне», яка проводиться Урядом Японії, подано 9 проектів за такими видами діяльності:
- у сфері охорони здоров’я 8 проектів;
- у сфері освіти 1 проект.
Також на даний час за рахунок власних коштів ПП «Купа Бюлд», а це 80 млн. грн.. проводяться роботи по таких напрямках:
- розвиток високопродуктивного агропромислового комплексу - проект «Реконструкція тваринницьких приміщень для вирощування поголів’я свиней» на базі ПП «Купа Бюлд»;
- розвиток високопродуктивного агропромислового комплексу – будівництво зерносушильного комплексу на базі ПП «Купа Бюлд»;
До ДФРР від Глибоцького району було подано 7 проектів:
- реконструкція Привороцької ЗОШ з прибудовою по вул. Шкільна,17 в с. Привороки Глибоцького району;
- будівництво стадіону в с. Димка;
- будівництво багатофункціонального майданчика для відпочинку в. Коровія Глибоцького району
- будівництво дитячої установи на 80 місць в с. Опришени Глибоцького району Чернівецької області;
- закупівля техніки для комунального господарства в Тереблеченській ОТГ;
- будівництво ДНЗ на 150 місць в с. Чагор;
- будівництво сільського парку по вул. Олімпійські в с. Чагор.
Підприємництво
За 9 місяців 2019 року зареєструвалося 266 суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб та 6 юридичних осіб.
За звітний період скасовано 311 фізичних осіб та 3 юридичні особи.
В районі на підтримку розвитку підприємництва розроблена та затверджена районна Програма розвитку малого і середнього підприємництва в Глибоцькому районі на 2019-2020 роки. Основні заходи з реалізації та напрямки діяльності програми.
Агропромисловий комплекс
Загальна площа сільськогосподарських угідь у 2019 році по всіх категоріях господарств району становить 35 881 га, у тому числі ріллі - 28 939 га. У 2019 році сільгосппідприємствами району обробляються 7,8 тис га, що на 0,5 тис.га більше ніж у минулому році, особисто селянськими господарствами 21,1 тис.га.
У поточному році у всіх категоріях господарств району зібрано 8,8 тис. га ранніх зернових та зернобобових культур, в тому числі у сільськогосподарських підприємствах – 4,3 тис.га. Більшу площу посіву зайняла озима пшениця – 3,5 тис.га, озимий ячмінь – 2,9 тис.га та ярий ячмінь – 1, 5 тис.га. Господарства району зібрали майже 39 тис. тон зерна при середньої урожайності 43 центнерів зерна з кожного гектару, а середня урожайність зерна в сільськогосподарських підприємствах становить 45 цнт/га. Окрім того зібрано озимого ріпаку на площу 815 га, отримано 1320 тон зерна при урожайності 16, 2 цнт/га.
Площа збирання пізніх культур у поточному році становить 12 тис.га, найбільшу площу займають кукурудза на зерно (4,8 тис.га), картопля (3,9 тис.га), соя (2,2 тис.га) та овочі ( 1, 0 тис.га).
Всіма категоріями господарств зібрано 3,95 тис.га або 100% засіяних площ картоплі при урожайності 160 ц/га, 1,04 тис.га або 100 % овочів при урожайності 150 ц/га, 4,5 тис.га або 93,8% площ кукурудзи на зерно при урожайності 55 ц/га та 2,16 тис га сої або 100 % при урожайності 20 ц/га.
Прогнозована площа посіву озимих культур на 2020 рік у всіх категоріях господарств становить 7, 5 тис.га, в тому числі озимих зернових культур 5, 2 тис.га та озимого ріпаку 2,3 тис.га. Сільськогосподарські підприємства планують сіяти під урожай наступного року 2,7 тис.га, в тому числі 2,5 тис.га озимої пшениці та 0,2 тис. га озимого ячменю. На даний час всіма категоріями господарств підготовлено під посів озимих на зерно 7,5 тис.га, або 100% запланованих площ, с/г підприємствами – 5,0 тис.га , або 100 % запланованої площі.
За 9 місяців поточного року у всіх категоріях господарств району вироблено та реалізовано м'яса в живій вазі 6,1 тис. тонн, що на 0,6 тис.тон більше минулого року, молока – 23,9 тис. тонн, що на рівні минулого року , яєць – 86,6 млн. шт., що на 4,1 млн. більше минулого року.
У всіх категоріях господарств району станом на 01.10.2019 року утримується 8,6 тис. голів ВРХ, в тому числі – 5,2 тис. голів корів, 26,0 тис. голів свиней, 638,1 тис. голів птиці та 4,7 тис. голів овець та кіз. Поголів’я великої рогатої худоби залишається на рівні минулого року , свиней збільшено на 1,5 тис. голів, птиці збільшено на 175 голів.
У сільськогосподарських підприємствах району утримується 63 голови великої рогатої худоби, 10479 голів свиней та 313259 голів птиці. В порівнянні з відповідним періодом 2018 року поголів’я ВРХ зменшено на 12 голів, поголів’я свиней збільшено на 1511 голів, птиці збільшено – на 188154 голів. Реалізовано м’яса в живій вазі 2,0 тис. тон, що на 0,5 тис. тонн більше минулого року. Виробництво яйця харчового становить 56,1 млн. штук, що на 4,1 млн. штук яєць більше ніж у відповідному періоді 2018 року.
Охорона здоров’я
Вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу населенню Глибоцького району надає комунальне некомерційне підприємство Глибоцької районної ради «Глибоцька центральна районна лікарня» (далі - КНП «Глибоцька ЦРЛ»), розгорнута на 250 ліжок. В закладі працюють 105 лікарів, 198 середніх медичних працівників, 116 молодших медичних працівників та 77 – інших. Загалом в КНП «Глибоцька ЦРЛ» працюють 496 фізичних осіб.
Окрім того, в зубопротезній лабораторії КНП «Глибоцька ЦРЛ», яка знаходиться на госпрозрахунку, працює 7 фізичних осіб.
Медична галузь району безвідмовно виконує свої обов’язки, медичні працівники закладу обслуговують 74 201 чол., в тому числі: 14 759 дітей, 2 431 підлітків та 57 011 дорослих.
Для забезпечення функціонування КНП «Глибоцька ЦРЛ» у 2019 році заплановане виділення коштів із загального фонду районного бюджету у сумі 50 млн. 822,8 тис. грн. Касові видатки за І півріччя поточного року склали 32 млн. 548 тис. грн. (64% від затвердженого плану). Зокрема, оплата праці працівників лікарні та нарахування на заробітну плату склали 26 млн. 067,2 тис. грн. при запланованій річній сумі 40млн.707,7 тис. грн. Дані витрати в загальній структурі видатків зайняли найбільшу частку – 80 %.
План на рік з урахуванням змін на придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів затверджений у сумі 2 млн. 761,7 тис. грн., а касові видатки на медикаменти склали 1 650,9 тис. грн. (59,8 % від запланованої суми). В загальній структурі витрат закладу закупівля лікарських засобів та виробів медичного призначення становить 5,1 %.
Видатки на оплату продуктів харчування склали 720 тис. грн.(64,3 % від запланованого), у т.ч. відшкодовано донорам готівкову вартість наборів продуктів для харчування за дачу крові у сумі 9,4 тис. грн. Частка витрат на харчування у загальній структурі витрат – 2,2 %.
Решта 6,4 % витрат закладу – це видатки на придбання предметів та матеріалів, оплата відряджень та навчання працівників, відшкодування пільгових пенсій, оплата послуг відділу служби охорони, технічного обслуговування ліфтів, Укртелекому, Інтернету, на ремонт та обслуговування медичної та комп’ютерної техніки, транспортних засобів, сплата податків та обов’язкових зборів і т.п.
Слід також зауважити, що в закладі власними силами здійснені поточні ремонти приміщень фізіотерапевтичного відділення, кабінета оператора комп’ютерного набору та ремонт санітарного вузла в неврологічному відділенні. Загалом придбано матеріалів для проведення ремонтних робіт на суму 121,7 тис. грн. Окрім того, встановлено вікна та двері вартістю 195,3 тис. грн.
За кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій проведений капітальний ремонт покрівлі головного корпусу КНП «Глибоцька ЦРЛ» на суму 528 881 грн. та закуплене медичне обладнання і апаратура (комп’ютерна техніка).
Важливим є те, що закладом успішно реалізований «Проект модернізації медичного обладнання в Глибоцькій центральній районній лікарні», який отримав підтримку Посольства Японії в Україні за програмою безвідплатної допомоги «Кусаноне». У повному обсязі завершене придбання та отримання з відповідним монтажем, введенням в експлуатацію медичного обладнання для палати новонароджених.
Матеріально-технічна база КНП «Глибоцька ЦРЛ» також покращилася і за рахунок гуманітарної допомоги. Так, протягом поточного періоду 2019 р. отримано бувші у використанні апарат плазматерм для крові BARKEY, кисневий апарат OXATOR, та два підйомники для переміщення хворих ARGO на загальну суму 32 000 грн. За рахунок спонсорської допомоги отримано холодильник вартістю 6 500 грн., комп’ютери у кількості 3-х одиниць на загальну суму 28 500 грн. та придбано за власні кошти пральну машину за ціною 8 500 грн.
За рахунок благодійної та спонсорської допомоги отримано предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю на суму 131 960,4 грн
Окрім того, у вигляді спонсорської допомоги КНП «Глибоцька ЦРЛ» отримала медикаменти на загальну суму 845 тис. грн. (у т.ч. стоматологічні матеріали - 37 тис. грн.) та продукти харчування – 27 тис. грн.(стаціонарний пост терапевтичного відділення №1 в с.Кам’янка)
В умовах хронічного недофінансування галузі охорони здоров’я активно здійснюється робота по залученню позабюджетних коштів. Зокрема, надходження є від здійснення медичних оглядів, зубного протезування, від надання нежитлових приміщень в оренду.
На інші програми та заходи у сфері охорони здоров’я витрачено 252,8 тис. грн., а саме:
1) пільгове зубопротезування отримали 33 осіб на загальну суму 75 738,70 грн.
2) 24 чоловік отримали путівки в ЧОКП «Бальнеологічний санаторій Брусниця» на суму 175 660 грн.
3) оплачено безкоштовний проїзд у лікувальний заклад м.Харків – 1 368,29 грн.
Глибоцьким районним центром ПМСД Згідно постанови КМУ 983 від 06.12.2017року «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості» завершено будівництва нових амбулаторій в с.Опришени і в с.Чагор.
Згідно розрахунків управління капітального будівництва ОДА відповідно до діючих будівельних норм кошторисної вартості будівництва амбулаторій із матеріально-технічним оснащенням:
- для амбулаторії моно-практики с.Опришени загальною площею 212 м2 використано - 5125,036 тис.грн. (відповідно спів фінансування з місцевого бюджету 10% становить 512,5 тис.грн.)
- для амбулаторії групової-практики с.Чагор загальною площею 318 м2 використано - 6 712,810 тис.грн. (відповідно спів фінансування з місцевого бюджету 10% становить 671,3 тис.грн.)
У 2019 році на охорону здоров’я КНП «Глибоцького районного центру ПМСД» заплановане виділення коштів з загального фонду бюджету (з урахуваннями змін) у сумі 38 070,0 тис. 00грн.
- забезпечили спец. автотранспортом Коровіївську ЛА, Стерчанську ЛА, Турятську ЛА, Луковицьку ЛА, Ст.Вовчинецьку ЛА, Опришенську ЛА, Чагорську ЛА, Кам’янську ЛА, Купську ЛА.
- профінансовано на телемедичні технології в селах Кам’янка, Коровія, Ст.Вовчинець, Стерча, Турятка, Тарашани, Багринівка, Карапчів, Купка, Корчівці, Станівці, Опришени, Тереблеча, Синівці, Чагор, Молодія, Луківці., Глибоцьку Л.А., а саме мати доступ до телемедичної установи.
- проведено капітальний ремонт покрівлі в Купської ЛА ЗПСМ, а також замінили водостічні труби в Коровіївській ЛА ЗПСМ.
Освіта
Управлінням освіти Глибоцької райдержадміністрації продовжується роз’яснювальна робота щодо розробки дорожньої карти з перспективи утворення опорних закладів із залученням представників органів місцевого самоврядування, громадськості, батьків, педагогічних працівників. Відбулися зустрічі з колективами навчальних закладів, участь у засіданнях виконкомів місцевих рад, проведено наради з керівниками закладів освіти району.
Закладами освіти району згідно здійсненого моніторингу наявного матеріально – технічного обладнання 1-х класів 2019/2020 н.р. та визначеної потреби у придбанні засобів, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13.07.2017 № 1021 «Про організаційні питання запровадження Концепції Нової української школи у загальноосвітніх навчальних закладах І ступеня» створено сучасне освітнє середовище для учнів 1 класу та облаштовано меблями, обладнанням, дидактичними матеріалами, необхідними для впровадження компетентнісного навчання. Управлінням освіти використано субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» на придбання: ноутбуків, принтерів, ламінаторів. Придбано управлінням освіти шляхом співфінансування для 1-х класів закладів освіти меблів на 241,8 тис.грн., комп’ютерної техніки на 940,2 тис.грн.
Забезпечено механізм обов’язкового оприлюднення закладами загальної середньої освіти даних про всі кошти, які надходять з бюджету та інших джерел.
Створення умов для збереження здоров’я дітей, учнів навчальних закладів, забезпечення їх якісним, раціональним харчуванням є одним із пріоритетних завдань системи управління освіти району. Оновлено матеріальну базу шкільних харчоблоків, впроваджуються нові технології приготування їжі та форми обслуговування дітей.
Продовжується реалізація заходів щодо розвитку дошкільної освіти району. Результатом проведеної роботи є постійне зростання мережі дошкільних навчальних закладів, контингенту, показників охоплення дітей дошкільною освітою. За мережею на 2019-2020 навчальний рік дошкільною освітою охоплено 2253 дитини Глибоцького району.
Головними проблемними питаннями залишається недостатнє бюджетне фінансування для зміцнення матеріально-технічного забезпечення закладів освіти, недостатній рівень інформатизації та комп’ютеризації освітніх закладів, застаріле чи взагалі відсутнє матеріально-технічне забезпечення для проведення практичних занять з навчальних предметів, для проведення занять у гуртках (географічні майданчики, лабораторії, майстерні, дослідні ділянки, та ін.), наявність в районі освітніх закладів, які потребують капітального ремонту, реконструкції та модернізації, відсутність дошкільних навчальних закладів у населених пунктах: Просикуряни, Привороки, Опришени.
Основні завдання, які заплановано реалізувати протягом 2020 року є проведення робіт по утепленню стін та горищ в освітніх закладах району, завершення будівництва дитячої дошкільної установи на 4 групи в с. Опришени, заміна покрівлі та утеплення горища НВК в с. Димка, реконструкція системи опалення для використання відновлювальних джерел енергії ЗОШ І-ІІІ ст. с. Сучевени, реконструкція з добудовою корпусу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного навчального закладу на 450 місць в с. Кам'янка, придбання комп’ютерної техніки для потреб навчальних закладів освіти району, оздоровлених дітей в стаціонарних та пришкільних таборах;
Культура
Діяльність у галузь культури у 2019 році зосереджено на втіленні довгострокових проектів національно-патріотичного спрямування, заходів полікультурного діалогу нацменшин, заходів, що презентують культуру району на обласному, Всеукраїнському та Міжнародному рівнях.
Реалізація довгострокових культурних проектів патріотичного спрямування. Відповідно до вимог часу відділ культури і туризму зосередив свою діяльність на пропагуванні та утвердженні національно-патріотичної ідеї у суспільній свідомості громади Глибоччини. Досягненню цієї високої мети сприяло ряд проектів реалізованих у 2019 році:
Проект «Схід і Захід разом», проект «Червона доріжка», проект – туристичний міжнародний маршрут «Стежками Ольги Кобилянської: с.Димка (Україна) – м.Гура-Гуморулуй (Румунія)», проект - літературний фестиваль молодих авторів імені О.Кобилянської «Людина з народу».
Заходи, спрямовані на зміцнення полікультурного діалогу нацменшин. На розвиток добросусідського діалогу спрямована участь народних аматорських колективів у Міжнародних фестивалях. Так, НАФК «Вишиванка» представили себе на «Шевченківських днях в Румунії». НАОНІ «Трандафір» та хор с.Волока неодноразово брали участь у концертах в Румунії, народний аматорський оркестр народних інструментів «Трандафір» БНТД села Волока Глибоцького району взяв участь у Міжнародному фольклорному фестивалі «DOR Fest», який відбувся у селі Гордінешть (Республіка Молдова).Також НАОНІ «Трандафір» та НААТ «Мерцишор» взяли участь у міжнародному фольклорному фестивалі «Арканул» в Румунії, тощо.
У районі діють також фестивалі національних культур: «Марцішор» - фестиваль румунського фольклору, «Невичерпні скарби кодрів барвистих» - фестиваль українського фольклору, «Глибоцька колядка» - фестиваль українського та румунського зимового фольклору, «Людська стежина – вишитий рушник» - фестиваль українського фольклору с.Старий Вовчинець тощо.
Постійно проводяться культурно-просвітницькі заходи, що презентують культуру району на обласному, Всеукраїнському на Міжнародному рівнях.
У 2020 році заходи економічного і соціального розвитку будуть спрямовані на ремонт, покращення матеріально-технічної бази закладів культури а саме: капітальний ремонт приміщення будинку творчості та дозвілля с.Димка, поточний ремонт будинку культури с.Кам`Янка, придбання комп’ютерної та копіювальної техніки для роботи центральної районної бібліотеки та районного будинку творчості та дозвілля, придбання радіомікрофонів для Глибоцького районного будинку творчості та дозвілля, оновлення дизайну та одягу сцени Глибоцького районного будинку творчості та дозвілля, капітальний ремонт глядацької зали Глибоцького районного будинку творчості та дозвілля, капітальний ремонт та облаштування кімнати абонементу для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку у Районній дитячій бібліотеці, облаштування внутрішньої вбиральні у приміщенні Районного краєзнавчого музею та Районної дитячої бібліотеки, капітальний ремонт кімнати природи у Глибоцькому районному краєзнавчому музеї, капітальний ремонт горища та поточний ремонт фасаду Глибоцького районного краєзнавчого музею, модернізація матеріально-технічної бази Глибоцького районного краєзнавчого музею: придбання сучасної мультимедійної та комп’ютерної техніки, капітальний ремонт приміщення Центральної районної бібліотеки, придбання автобуса для потреб галузі культури, придбання фото-відео техніки для фото-відеофіксації заходів, обрядодійств, об’єктів культурної спадщини, запису фольклору тощо, часткова заміна електропроводки музею «Світовий центр Старообрядництва» с.Біла Криниця, утеплення приміщення музею «Світовий центр Старообрядництва» с.Біла Криниця, придбання віконних жалюзей для музею «Світовий центр Старообрядництва» с.Біла Криниця, розширення будинку творчості та дозвілля с.Турятка із прибудовою нових приміщень навчальних класів для Турятської музичної школи, придбання нових музичних інструментів для Турятської та Кам`янської музичних шкіл, облаштування огорожі навколо Кам`янської музичної школи, поточний ремонт горища та покрівлі Кам`янської музичної школи, капітальний ремонт системи опалення Будинку творчості та дозвілля с. Йорданешти, капітальний ремонт системи опалення Будинку творчості та дозвілля с. Карапчів.
Для збереження культурної спадщини району заплановано видання історико - краєзнавчої збірки «Пам’ятки історії та культури Глибоччини», виготовлення та встановлення охоронних знаків на пам’ятках археології Глибоцького району, виготовлення та встановлення охоронних дощок на пам’ятках архітектури Глибоцького району.
Розвитоку та популяризації туристичного бренду району будуть сприяти організація та проведення фольклорних фестивалів національних культур «Глибоцька колядка», «Чагорська маланка», «Мерцішор», «Невичерпні скарби кодрів барвистих», «Вишивана Глибоччина», літературного фестивалю імені Ольги Кобилянської «Людина з народу» із залученням міжнародних партнерів та іноземних туристів, виготовлення рекламної продукції, що популяризують районні бренди: буклети, сувеніри, карти маршрутів, посібники на краєзнавчу тематику, популяризація туристичного міжнародного маршруту «Стежками Ольги Кобилянської: Гура Гуморулуй – Димка - Чернівці».
Діти, сім’я та молодь
Станом на 16.09.2019 в районі проживає 17331 дітей віком до 18 років, з яких на обліку в службі у справах дітей знаходиться 108 дітей: 20 дітей-сиріт та 88 дітей, позбавлених батьківського піклування, з них під опікою/піклуванням – 84 дітей. Протягом 9 місяців 2019 року юридичний статус надано 8 дітям, встановлено 3 опіки, піклування над 11 дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Станом на 16.09.2019 року рішеннями Глибоцького районного суду Чернівецької області у батьків відібрано 4 дітей.
Станом на 16.09.2019 року в Глибоцькому районі функціонують 5 прийомних сімей, в яких виховуються 9 дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 1 дитячий будинок сімейного типу в якому виховуються 5 прийомних дітей.
На території Глибоцького району проживають 24 усиновлені дитини.
На місцевому обліку на усиновлення знаходиться 10 дітей.
Протягом 2019 року було обстежено 38 сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах. З батьками проводилася профілактична бесіда, роз’яснювалися їх права та обов’язки щодо виховання дітей, а також попереджено про відповідальність відповідно до чинного законодавства у разі неналежного виконання батьківських обов’язків. За результатами перевірок було взято на облік 1 дитину, яка зазнала жорстокого поводження у школі. Також, було ініційовано притягнень до адміністративної відповідальності 12 батьків за ухилення від виконання своїх обов’язків щодо виховання дітей. Станом на 16.09.2019 року на обліку дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах перебуває 38 дітей із 11 сімей, в т.ч. 5 дітей (1 сім’я) прибули із зони ООС.
Соціальний захист
Соціальний захист населення – це один з найважливіших напрямків соціальної політики держави, що полягає у встановленні і підтримці суспільно необхідного матеріального і соціального становища всіх членів суспільства. У Глибоцькому районі реалізацію даного напрямку забезпечує управління праці та соціального захисту населення Глибоцької РДА.
Станом на 01.09.2019 своєчасно нарахували та виплатили державних соціальних допомог малозабезпеченим верствам населення в сумі – 117 363,5 тис. грн.
Компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги було виплачено – 73,9 тис. грн. Надалі фінансування на дану допомогу буде проходити тільки по додатковому наданні коштів з місцевого бюджету у зв’язку з нестачею кошторисних призначень.
Управління праці та соціального захисту населення Глибоцької РДА у своїй роботі при наданні громадянам житлових субсидій керується Постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року (із змінами та доповненнями) «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». Станом на 01.09.2019 року зареєстровано 3092 звернення громадян за призначенням житлової субсидії ( СГТП – 2761та ЖКП - 331), призначено – 2820 особових справ, в тім числі ЖКП – 253 та СГТП – 2567 та відмовлено у призначенні житлової субсидії – 175 особових справ. Профінансовано з бюджету на потреби для виплат субсидій ЖКП – 7 147,9 тис. грн. та субсидій СГТП – 7 509,8 тис. грн.
Проведено масові перерахунки по діючим особовим справам житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, у зв’язку із закінченням опалювального періоду та зміни тарифу і ціни на газопостачання.
Щомісячно проводяться формування реєстрів нарахованих субсидій у грошовій та готівковій формах до Мінсоцполітики.
Своєчасно нарахували та виплатили компенсацію передбачену законодавством, ветеранам війни та громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З початку року за бюджетною програмою 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» касові видатки складають 153,5 тис. грн. А також разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною виплачена в сумі 1 213,7 тис. грн.
Відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженого постановою КМУ від 04.06.2015р. № 389, за І півріччя 2019 р. зареєстровано 767 звернень за продовженням пільг на житлово-комунальні послуги, яким підтверджено право надання пільг з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.
Згідно розпорядження Чернівецької ОДА № 1006-р «Про забезпечення учасників антитерористичної операції твердим паливом (дровами) на опалювальний період 2018-2019 рр » надано 59 довідок учасникам АТО до Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства.
Станом на 01.09. 2019 р. підтверджено статус багатодітної сім’ї, видано згідно чинного законодавства посвідчення дітям з багатодітної сім’ї – 729 посвідчень, та посвідчення батькам багатодітної сім’ї – 341 сім’ї.
Щомісячно забезпечується автоматизований контроль та звірка інформації, що міститься у Єдиному державному автоматизованому реєстрі з відомостями, які надають підприємства та організації-надавачі послуг.
В управлінні праці та соціального захисту населення Глибоцької РДА перебувають на обліку - 13514 пільговиків.
Норма щодо надання пільг для населення за тверде паливо склалає 2603.55. за 1 тону, та 260.35 грн. - за один балон скрапленого газу.
Станом на 01.09.2019р. виплачено пільг ЖКП –4 019,3 тис. грн.; пільг СГТП – 1 762,6 тис. грн.
Постійно проводиться роз’яснювальна робота щодо взяття на облік та нарахуванню адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції станом на 01.09.2019р. виплачено – 231,6 тис. грн.
Матеріальна допомога була виплачена в сумі 169,2 тис.грн. Матеріальна допомога військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби – 51,1 тис. грн.
Управління праці та соціального захисту населення згідно черги надає путівки на санаторно-курортне лікування ветеранам війни, особам з інвалідністю, так за І-півріччя оздоровилось 3 ветеранів війни та 10 осіб з інвалідністю. Пройшов психологічну реабілітацію І учасник бойових дій АТО.
Заключено договір щодо професійної адаптації учасників бойових дій АТО на суму 38 350 грн.
Забезпечено технічними засобами реабілітації 203 особи з інвалідності на суму 1 650,5 тис. грн.
Спільно з Глибоцьким районним центром зайнятості проводиться роз’яснювальна робота щодо залучення до громадських робіт безробітних та інформування населення про порядок отримання житлових субсидій.
УПСЗН райдержадміністрації інформує: В районі розроблена та затверджена на сесії Глибоцької районної ради (рішення № 30-29/19 від 03.05.2019) комплексна Програма реалізації державної політики з питань профілактики насильства в сім’ї , протидії торгівлі людьми та забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків у Глибоцькому районі на 2019-2023 роки. Ресурсне забезпечення програми становить 324 тис. В т. ч. 2019 р.- 49,0 тис. грн., 2020 р.,-60,5 тис. грн., 2021 р.-65,5 тис. грн., 2022 р.- 70,0 тис. грн., 2023 р.-79,0 тис грн.
За січень-серпень 2019 року до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства притягнуто 150 осіб. В районі не створена мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства, тому працівниками управління праці та соціального захисту населення спільно з районним центром соціальної служби сім’ї, дітей та молоді за січень-серпень 2019 року здійснено 8 виїздів, в ході яких проведена роз’яснювальна робота у 56-тьох неблагополучних сім’ях.
Основними завданнями розвитку району у 2020 році є економічне зростання, активізація інвестиційної діяльності із закладанням інноваційного фундаменту подальшого розвитку, що стане передумовою для розв’язання соціальних проблем та поступового підвищення добробуту населення.
Метою Програми є стабілізація та покращення показників усіх секторів економіки району, підвищення її конкурентоспроможності, як основи для збалансованого економічного розвитку, що повинно стати передумовою для вирішення проблемних питань, сприяти зростанню добробуту і підвищенню якості життя населення за рахунок забезпечення позитивних структурних зрушень в економіці.
Підґрунтям для досягнення поставленої мети є реалізація наступних цілей:
- забезпечення економічної стабільності, створення сприятливих умов для розвитку підприємництва;
- посилення інноваційної складової розвитку;
- залучення інвестицій та активізація транскордонного співробітництва;
- залучення приватних інвестицій для розбудови інфраструктури на за садах державно-приватного партнерства;
технологічне оновлення та підвищення конкурентоспроможності промисловості;
- активне використання в господарській діяльності ресурсо- та енергозберігаючих технологій;
- перехід до високоефективного ведення сільського господарства;
- забезпечення всіх складових людського розвитку.
2. СТРАТЕГІЧНІ ТА ОПЕРАЦІЙНІ ЦІЛІ РОЗВИТКУ ГЛИБОЦЬКОГО РАЙОНУ
2.1. Розвиток підприємництва на інноваційній основі, як основа сталого економічного розвитку
2.1.1. Розвиток малого та середнього бізнесу на інноваційній основі Розвиток малого та середнього підприємництва
Головні проблеми:
- відсутність доступних фінансово-кредитних ресурсів для започаткування малого бізнесу та його розвитку, висока вартість позичкового капіталу, обмеженість довгострокового кредитування, нерозвиненість фінансового ринку;
- нестабільність та непередбачуваність змін законодавства у частині оподаткування та господарської діяльності підприємницьких структур;
- значна галузева та територіальна нерівномірність розвитку малого і середнього бізнесу;
- низький рівень впровадження інноваційної продукції та технологій у малому бізнесі;
- зростання тарифів на енергоресурси;
- недостатня ефективність роботи об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва з питань надання правової, інформаційно-консультативної, освітньої та фінансової допомоги підприємцям;
- трудова міграція за межі району, у тому числі за кордон; недостатній рівень фахової підготовки підприємців з питань сучасних методів та форм організації господарювання;
Основні завдання:
- забезпечення реалізації заходів Районної програми розвитку малого і середнього підприємництва в Глибоцькому районі на 2019-2020 роки;
- забезпечення виконання місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог чинного законодавства України з питань державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності;
- організація тренінгів та практикумів з підвищення кваліфікації розробників проектів регуляторних актів;
- розширення можливостей доступу суб’єктів малого і середнього підприємництва до фінансових ресурсів шляхом часткового відшкодування відсоткових ставок за користування банківськими кредитами, залученими для реалізації проектів у пріоритетних напрямках розвитку району;
- залучення суб’єктів малого і середнього підприємництва до участі у міжнародних форумах, семінарах, конференціях, виставках, ярмарках;
- сприяння підвищенню іміджу підприємця шляхом організації та проведення Дня підприємця з відзначенням кращих суб’єктів підприємницької діяльності району;
- проведення навчання незайнятого населення основам підприємницької діяльності;
- інформування суб’єктів малого і середнього підприємництва про наявні програми навчання та стажування працівників з метою підвищення їх компетенцій та кваліфікації;
Очікуваний результат:
- збільшення кількості малих підприємств;
- активізація інвестиційно-інноваційної діяльності, збільшення кількості малих і середніх підприємств, що впроваджують інновації, енерго - та ресурсозберігаючі, а також екологічно чисті технології;
- збільшення обсягу реалізованої продукції (товарів, послуг) малими та середніми підприємствами; збільшення кількості зайнятих працівників на підприємствах МСП та ФОП;
- недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів;
- підвищення ефективності функціонування Центрів надання адміністративних послуг.
2.1.2. Формування бренду Глибоцького району, залучення інвестицій, розвиток сільських територій
Інвестиційна діяльність
Головні проблеми:
- недостатність економічних стимулів для інвесторів та відсутність механізму страхування інвестицій;
- збереження ризиків дестабілізації ситуації на валютному ринку;
- недостатність інвестиційних ресурсів для модернізації та технологічного оновлення виробництва, зростання інвестиційних ризиків для потенційних інвесторів;
- виділення коштів субвенцій з бюджетів усіх рівнів у другому півріччі календарного року, що практично унеможливлює повне їх використання до кінця поточного року;
- недостатній рівень розбудови інфраструктури району, що впливає на інвестиційну привабливість;
- нерівномірність розподілу інвестиційних ресурсів у територіальному розрізі.
Основні завдання:
- надання консультативної допомоги інвесторам відповідно до законодавства України та забезпечення супроводу інвестиційних проектів, які реалізовуються на території району;
- своєчасна підготовка проектів для відбору та оцінки інвестиційних проектів, що можуть бути реалізовані за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку;
- забезпечення підготовки та подання для конкурсного відбору Мінрегіону проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів секторальної бюджетної підтримки ЄС;
- поширення інформації про ділові та інвестиційні можливості району шляхом висвітлення інвестиційних пропозицій підприємств та організацій району під час виставково-ярмаркових заходів, презентацій, візитів іноземних делегацій тощо;
- постійне оновлення та розробка нових інвестиційних пропозицій підприємств району;
- здійснення постійного моніторингу інвестиційних можливостей Глибоцького району;
- сприяння підготовці якісних проектів і пропозицій за міжнародними стандартами;
- проведення для голів сільських рад, громад району, підприємств, установ та організацій району семінарів, тренінгів, навчань з питань інвестиційного забезпечення розвитку за участю представників Чернівецької ОДА, фахівцями з інших регіонів.
Очікуваний результат:
- підвищення інвестиційної привабливості району;
- збільшення обсягу капітальних та прямих іноземних інвестицій.
- збільшення обсягів залучених іноземних та вітчизняних інвестиційних ресурсів;
- збільшення кількості підприємств з іноземними інвестиціями;
- нарощення інвестицій в туристичну сферу;
- формування ефективної системи взаємодії органів влади, недержавних та громадських організацій з інвесторами.
2.1.3. Розвиток та модернізація інфраструктури, насамперед транспортних комунікацій та житлово-комунальної сфери.
Розвиток логістично-транспортного потенціалу Глибоцького району, покрашення стану автомобільних доріг
Оптимізація транспортного сполучення району
Головні проблеми:
- недостатні обсяги інвестицій для модернізації, оновлення рухомого складу підприємств транспорту і зв’язку;
- необхідність оновлення рухомого складу автобусів, що здійснюють перевезення пасажирів у звичайному режимі руху;
- дисбаланс між платоспроможним попитом на послуги пасажирського автомобільного транспорту загального користування та обсягом витрат на їх надання;
- наявність на ринку пасажирських перевезень власників та користувачів транспортних засобів, які здійснюють перевезення всупереч чинного законодавства.
- малий обсяг коштів, який виділяється на ремонт автодоріг загального користування, невідповідність стану доріг технічним нормам;
- недостатній рівень безпеки пасажирських перевезень;
- недостатня кількість автобусних зупинок
Основні завдання:
- визначення автомобільних перевізників на маршрутах районного сполучення виключно на конкурсних засадах, за бальною системою та основними показниками;
- оптимізація мережі автобусних районних маршрутів та забезпечення їх належного функціонування;
- забезпечення стабільної роботи всіх видів транспорту, збільшення обсягів перевезення вантажів та пасажирів;
- продовження роботи щодо забезпечення транспортним обслуговуванням осіб з обмеженими фізичними можливостями шляхом використання автобусів спеціалізованого призначення;
- посилення безпеки пасажирських перевезень;
- підвищення якості та культури обслуговування пасажирів.
- забезпечення належного розвитку дорожнього господарства комунальної та державної власності;
- забезпечення контролю за виконанням перевізниками умов договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування шляхом проведення планових, позапланових рейдових перевірок;
- влаштування та облаштування автобусних зупинок;
- проведення капітального та поточного ремонту автодорожніх мостів та доріг в населених пунктах району;
- забезпечення дотримання державної соціальної політики щодо пільгового перевезення громадян;
- проведення поточних, капітальних ремонтів та оновлення телефонних мереж.
Очікуваний результат:
- зростання обсягу перевезених вантажів автомобільним транспортом;
- зростання кількості перевезених пасажирів автомобільним транспортом;
- зростання вантажообороту автомобільного транспорту;
- зростання пасажирообороту автомобільного транспорту ;
- підвищення рівня безпеки перевезень.
Модернізація житлово-комунального господарства, розвиток інженерної інфраструктури, підвищення якості комунальних послуг
Головні проблеми:
- недостатній рівень фінансування заходів Загальнодержавних та регіональних програм у сфері житлово-комунального господарства;
- відсутність фінансування з державного бюджету на завершення будівництва очисних споруд каналізації 800 м.куб./добу (з виділенням 1-ї черги 400 м.куб./добу);
- незадовільний стан каналізаційних очисних споруд в смт. Глибока, водозабірної станції в селі Петричанка;
- необхідність оновлення та модернізації існуючого обладнання та устаткування із впровадженням сучасних енергозберігаючих технологій;
- проведення робіт з освітлення вулиць сіл та об’єднаних територіальних громад.
Основні завдання:
- будівництво І-ї черги каналізаційно-очисних споруд потужністю 400м.куб/добу смт. Глибока;
- розпочати ремонтні роботи згідно робочого проекту на водозабірній станції в с. Петричанка;
- проводити роботи з поетапної заміни зношених каналізаційних та водопровідних мереж в смт. Глибока та прокладання нових;
- придбання автомобільної та тракторної техніки, а також засобів малої механізації для виробничих потреб (піскорозкидувач).
Очікуваний результат:
- підвищення якості наданих житлово-комунальних послуг;
- забезпечення беззбиткового функціонування підприємств житлово-комунального господарства;
- покращення санітарно - екологічної ситуації в районі, зменшення рівня забруднення р. Сірет та досягнення санітарно – епідеміологічних показників, що відповідають встановленим нормам;
- покращення стану розрахунків за надані житлово-комунальні послуги, скорочення простроченої заборгованості;
2.1.4. Гармонійний розвиток провідних галузей економіки району (промисловий сектор, аграрний сектор, будівництво)
Промисловість
Головні проблеми:
- низький рівень реалізації промислової продукції на одну особу в порівнянні з іншими районами Чернівецької області;
- високий ступінь фізичного та морального зносу основних фондів їх енерго- та ресурсоємність;
- брак власних оборотних коштів для здійснення фінансово-господарської та інвестиційної діяльності підприємств;
- висока конкуренція на ринках промислової продукції (ринок надання поліграфічних послуг, деревопереробки, виробництва продуктів харчування тощо), що часто є причиною зменшення замовлень і скорочення обсягів виробництва;
- висока відсоткова ставка за користування банківським кредитом;
- недофінансування з державного бюджету промислових підприємств державної форми власності та відсутність спеціалізованих фондів підтримки промислових підприємств та державних програм підтримки інноваційного та інвестиційного розвитку промисловості;
- на сьогоднішній день ключовою проблемою для підприємств, які здійснюють зовнішньоторговельну діяльність є коливання валютних курсів.
Основні завдання:
- розширення основного кола, шляхом включення промислових підприємств;
- забезпечення позитивної динаміки виробництва та реалізації промислової продукції;
- нарощення показників експорту та розширення ринку збуту;
- створення нових робочих місць;
- участь у виставках та ярмарках, що сприятиме популяризації продукції, розширенню ринків збуту та залучення інвестиційних ресурсів;
- освоєння виробництва нових видів продукції, розширення асортименту тієї, яка вже виробляється та покращення її якісних характеристик;
Очікуваний результат:
- забезпечення позитивної динаміки зростання обсягів реалізованої товарної продукції;
- розширення асортименту продукції, покращення її характеристик, освоєння виробництва нових видів продукції, що сприятиме підвищенню її конкурентоздатності, збільшенню попиту на неї та розширенню ринків її збуту;
- ведення чіткого обліку та контролю за відпуском деревини, попередження незаконних рубок;
- нарощення показників експорту;
- оновлення та модернізація виробничого процессу;
- створення нових виробничих потужностей.
Агропромисловий комплекс
Головні проблеми:
- низькі закупівельні ціни на сільськогосподарську продукцію;
- недостатній рівень залучення інвестиційних ресурсів в галузь тваринництва;
- недостатність оновленого посівного матеріалу у приватному секторі;
- низький рівень генетичного потенціалу та продуктивності сільськогосподарських тварин;
- відсутність сховищ для зберігання плодоовочевої продукції та картоплі;
- високі ціни на паливо-мастильні матеріали, міндобрива та хімічні засоби захисту рослин;
Основні завдання:
- оптимізація структур посівних площ сільськогосподарськими підприємствами району з метою дотримання сівозмін та підвищення родючості ґрунтів;
- покращення роботи в напрямку сортооновлення сортів сільгоспкультур;
- нарощування поголів’я худоби та птиці, підвищення їх продуктивності за рахунок залучення інвестиційних коштів для будівництва тваринницьких приміщень та вдосконалення організації та проведення селекційно-племінної роботи у тваринництві, ефективного ветеринарного обслуговування;
Очікуваний результат:
- зростання валової продукції сільського господарства у 2020 році, порівняно з 2019 роком;
- підвищення продуктивності та збільшення чисельності худоби і птиці за рахунок роботи пунктів штучного осіменіння та підвищення генетичного потенціалу маточного поголів’я в особистих селянських господарствах;
- збільшення поголів’я великої рогатої худоби, свиней та овець в сільськогосподарських підприємствах та в приватному секторі;
- створення належних умов для зберігання овочів та фруктів, що сприятиме продовженню терміну їх споживчої придатності;
- збільшення на ринку частки продукції місцевого виробництва.
Будівництво
Головні проблеми:
- наявність в районі об’єктів незавершеного будівництва, в тому числі соціальної сфери;
- наявність об’єктів соціально-культурної сфери, які експлуатуються тривалий період і на даний час потребують проведення капітального ремонту та реконструкції;
- подорожчання вартості будівельних матеріалів;
- не газифіковані частина селища Глибока та переважна більшість сіл району;
- обмеженість бюджетних асигнувань усіх рівнів на нове будівництво;
- недостатність фінансово-кредитних механізмів залучення коштів населення, господарюючих суб’єктів та довготермінових банківських кредитів у будівництво.
- будівництво об’єктів соціальної сфери, скорочення кількості об’єктів незавершеного будівництва;
- забезпечення проведення капітального ремонту та реконструкції об’єктів соціальної сфери, житлово-комунального господарства, доріг та мостів, які фінансуються за рахунок усіх джерел фінансування; будівництво газопроводів:
Будівництво газопроводів:
- будівництво підвідного газопроводу до ГРП № 2 смт. Глибока;
- будівництво підвідного газопроводу Кам’янка – Старий Вовчинець;
- будівництво газопроводу Глибока – Петричанка - Сучевени (2 черга);
- будівництво підвідного газопроводу до сіл Турятка, Поляна, Синівці;
- будівництво підвідного газопроводу Глибока – Карапчів – Йорданешти;
- будівництво підвідного газопроводу - ГРП-2 смт. Глибока до с. Валя-Кузьмин;
- будівництво підвідного газопроводу Глибока – Слобідка - Опришени;
- будівництво підвідного газопроводу Слобідка - Черепківці - Новий Вовчинець;
- будівництво підвідного газопроводу Сучевени – Купка - Корчівці;
- будівництво підвідного газопроводу Опришени – Стерче - Тереблече;
- реалізації проектів, які передбачені Планом заходів з реалізації у 2018-2020 роках стратегії розвитку Чернівецької області на період до 2020 року.
Очікуваний результат:
- збільшення обсягів введення в експлуатацію житла за рахунок усіх джерел фінансування, в тому числі за рахунок реконструкції та капітального ремонту наявного житлового фонду;
- покращення умов проживання мешканців району;
- покращення існуючих та введення в експлуатацію нових об’єктів соціальної інфраструктури, створення належних умов для навчально-виховного процесу, покращення надання медичних послуг;
- газифікація району сприятиме економії паливно-енергетичних ресурсів та коштів.
2.1.5. Розвиток туристичного (історико-культурного та природно-рекреаційного) потенціалу
Туристично-рекреаційна сфера Головні проблеми:
- недостатній рівень розвитку туристично-рекреаційної інфраструктури;
- нерозвиненість сільського зеленого туризму;
- відсутність фінансування реставраційних робіт історичних та природних пам’яток;
- недостатній рівень залучення зовнішніх інвестицій, а також державних і недержавних коштів у розвиток туризму;
- неналежний рівень облаштування туристичних маршрутів (брак обладнаних місць відпочинку).
Основні завдання:
- завершення реставрації Свято – Успенського Собору старообрядництва в с. Біла Криниця та створення відповідної інфраструктури по обслуговуванню туристів в с. Біла Криниця (при наявності відповідної дозвільної та технічної документації та за умови виділення коштів з державного бюджету);
- завершення ремонтних робіт приміщення краєзнавчого музею в смт. Глибока, облаштування внутрішньої вбиральні та благоустрій прилеглої території музею;
- облаштування прилеглої території (ремонт огорожі, колодязя) музею-садиби ім. О.Кобилянської в с.Димка (при наявності відповідної дозвільної та технічної документації та за умови виділення коштів з обласного бюджету);
- встановлення сигналізації та облаштування прилеглої території музейного комплексу старообрядництва в с.Біла Криниця (при наявності відповідної дозвільної та технічної документації та за умови виділення коштів з державного бюджету);
- підвищення іміджу Глибоцького району на обласному, всеукраїнському та міжнародному туристичних ринках, шляхом представлення туристичного потенціалу на виставково-ярмаркових заходах, а саме: участь в Буковинському туристичному ярмарку, Петрівському ярмарку, а також закордоном в містах: Пятра-Нямц, Сучава (Румунія), Орхей (Республіка Молдова), а також в Польщі;
- видання якісної рекламної продукції щодо туристичного потенціалу району: рекламні проспекти туристичних маршрутів, рекламні буклети за профілем відвідування (релігійні об’єкти, музеї, рибальство, мисливство тощо);
- сприяння розвитку внутрішнього, у тому числі сільського зеленого туризму, шляхом проведення семінарів-навчань в кожному населеному пункту району, надання консультативної допомоги тощо;
- участь у міжобласному фестивалі «Маланок» в м. Чернівці та проведення щорічного фестивалю «Маланка» в районі;
- підтримка розвитку культурно-етнічного, релігійного, сільського, екологічного, екстремального та спортивного, багатопрофільного літнього і зимового спортивного туризму.
Очікуваний результат:
·забезпечення сталого розвитку туристичної галузі та підвищення її частки в основних показниках економічного і соціального розвитку району;
·збільшення частки доходів від туристичної галузі в районному бюджеті;
·зростання внутрішнього туризму, підвищення туристичного іміджу Глибоцького району;
- відродження традицій та обрядів, розвиток культурно-етнічного туризму;
- нарощення інвестицій в розвиток туристичної інфраструктури;
- збільшення обсягу надання туристичних послуг;
- введення в експлуатацію нових туристичних комплексів.
2.1.6. Розвиток транскордонного співробітництва
Транскордонне співробітництво
Головні проблеми:
- відсутність системного і перспективного підходу до організації транскордонної співпраці, в тому числі відсутність кваліфікованих кадрів, що володіють основами знань з практичного менеджменту, здатних самостійно готувати транскордонні проекти;
- низький рівень залучення до транскордонного співробітництва недержавних установ та громадських організацій;
- повільні темпи здійснення розбудови прикордонної інфраструктури, яка на даний час не відповідає європейським стандартам.
- сприяння модернізації та розвитку існуючої транскордонної транспортної мережі для збільшення її пропускної спроможності;
- сприяння розвитку транскордонної співпраці між органами місцевого самоврядування, педагогічними колективами, закладами культури та громадськими організаціями Глибоцького району та повітами Румунії;
- проводити системну роботу з формування міжнародного іміджу району шляхом проведення зустрічей та переговорів керівників місцевих органів влади, підприємств і організацій з представниками ділових кіл країн Румунії, Молдови, Словаччини, Угорщини, Польщі та ін.;
- реалізація транскордонних проектів: «Завершення реконструкції з надбудовою будівлі кінотеатру «Буковина» у рамках Спільної операційної програми «Румунія – Україна» 2014 – 2020; «Капітальний ремонт внутрішніх приміщень (з підвальними приміщеннями) та благоустрій прилеглої території інфекційного корпусу Глибоцької Центральної районної комунальної лікарні Чернівецької області»; «Капітальний ремонт внутрішніх приміщень (з підвальними приміщеннями) дитячого корпусу Глибоцької Центральної районної комунальної лікарні Чернівецької області»; «Капітальний ремонт внутрішніх приміщень (з підвальними приміщеннями) харчоблоку Глибоцької Центральної районної комунальної лікарні Чернівецької області».
- проводити роботу по пошуку партнерів, підготовці матеріалів для написання концептуальних нот.
Очікувані результати:
- розвиток транскордонного співробітництва, збільшення обсягу залучених в економіку та соціальну сферу району фінансових ресурсів;
- збільшення обсягу залучених в економіку та соціальну сферу району фінансових ресурсів Європейського Союзу;
- активізація участі органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, громадських організацій тощо у процесі реалізації проектів міжнародної технічної допомоги;
- створення музею історії південної Буковини. Сприяння культурному просвітництву молоді;
- забезпечення належних умов перебування хворих в медичному закладі, надання якісних медичних послуг, зменшення рівня дитячої захворюваності.
Зовнішньоекономічна діяльність
Головні проблеми:
- недосконале нормативно-правове забезпечення зовнішньоекономічної діяльності;
- недостатній рівень доступу продукції місцевих товаровиробників до зовнішніх ринків, низька товарна і географічна диверсифікація експорту;
- значні коливання валютних курсів.
Основні завдання:
- сприяння підвищенню конкурентоспроможності та якості продукції, що виробляється підприємствами району;
- всебічна підтримка та сприяння підприємствам та організаціям району у налагодженні співробітництва з іншими країнами світу шляхом надання консультативної та методичної допомоги з питань написання проектів, здійснення зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, пошуку нових ділових партнерів, підготовки зовнішньоекономічних договорів (контрактів), видачі документів дозвільного характеру тощо.
- нарощування експортного потенціалу суб’єктами господарювання, які здійснюють зовнішньоторговельну діяльність, в тому числі промисловими підприємствами ТзОВ «Техно плюс», ПП «Аперо», ДП «Чернівецький лісгосп», ПП «Труд»;
- залучення підприємств, організацій та установ району до участі у міжнародних виставках, ярмарках та форумах.
Очікуваний результат:
- розробка та реалізація інвестиційних проектів, які сприятимуть вирішенню проблемних питань економічного та соціального характеру району;
- нарощення обсягів експорту промислової продукції підприємствами основного кола та досягти темпу приросту на рівні 102,0 % (порівняно з 2017 роком);
- розширення зовнішньоторговельних зв’язків та підписання договорів з іноземними партнерами на предмет поставки продукції.
2.2. Розвиток культури, науки, соціальної сфери, як основа розвитку людського капіталу та трансформації інституційного середовища
2.2.1. Розвиток культури і духовності
Головні проблеми:
- недостатній рівень фінансування сільських закладів культури, в тому числі на проведення їх ремонту, відновлення роботи котелень тощо;
- недостатній рівень запровадження та використання в закладах культури (бібліотеки) нових інформаційних технологій;
- низький відсоток матеріально-технічного забезпечення закладів культури, а саме: придбання меблів для музеїв, придбання транспорту, сценічного одягу, костюмів, літератури, музичних інструментів для творчих колективів народного аматорського театру та клубних закладів району, інструментарію для мистецьких шкіл;
- відсутність державних стандартів у сфері культурних послуг і визначення фінансових нормативів на забезпечення гарантованих соціально-культурних послуг;
- недостатній рівень забезпечення кіномережі району матеріально-технічною базою;
- незадовільний стан приміщень закладів культур району.
- капітальний ремонт приміщень дитячої бібліотеки в смт. Глибока;
- капітальний ремонт приміщень районного краєзнавчого музею в смт. Глибока;
- капітальний ремонт будинку культури с. Димка;
- капітальний ремонт внутрішніх приміщень будинку творчості та дозвілля в с. Черепківці;
- капітальний ремонт будинку культури в с. Карапчів;
- придбання музичної апаратури для будинку культури с. Волока;
- проведення опалення в приміщенні будинку культури та сільської бібліотеки в с. Йорданешти;
- забезпечення поетапного проведення капітальних та поточних ремонтів клубних та бібліотечних установ району;
- облаштування внутрішніх вбиралень в районній бібліотеці та в районному краєзнавчому музеї;
- покращення матеріальної бази клубних установ: оновлення звукопідсилювальної апаратури, інструментарію, технічних засобів, придбання сценічного одягу, костюмів для хору працівників культури району, літератури, музичних інструментів, поновлення фондів музеїв новими експонатами, збереження та реставрація наявних експонатів;
- збереження та розвиток мережі закладів культури, проведення моніторингу ефективності їх діяльності;
- підтримка професійної та аматорської мистецької творчості, покращення театрально-концертної діяльності в сільській місцевості;
- сприяння розвитку мережі філій та класів дитячих мистецьких шкіл з метою створення рівних соціальних умов у здобутті початкової мистецької освіти між дітьми, що проживають у містах та сільській місцевості.
- проведення новорічно-різдвяних свят та культурно-мистецьких заходів за участю місцевих колективів та колективів Молдови, Румунії, Польщі та ін.
Очікуваний результат:
- створення привабливого туристичного іміджу району, покращення надання туристичних послуг та розбудова туристичної інфраструктури;
- повноцінне функціонування діючої мережі закладів культури;
- підвищення рівня культурно - дозвіллєвого обслуговування громадян, забезпечення їх доступу до культурних надбань, розширення надання культурно - дозвіллєвих послуг населенню;
- відродження та збереження традиційної української культури та культури національних меншин;
- збільшення обсягу та якості надання послуг.
2.2.2. Розвиток науки та освіти
Головні проблеми:
- недостатнє бюджетне фінансування для зміцнення матеріально-технічного забезпечення закладів освіти;
- недостатній рівень інформатизації та комп’ютеризації освітніх закладів;
- застаріле чи взагалі відсутнє матеріально-технічне забезпечення для проведення практичних занять з навчальних предметів, для проведення занять у гуртках (географічні майданчики, лабораторії, майстерні, дослідні ділянки, та ін.);
- наявність в районі освітніх закладів, які потребують капітального ремонту, реконструкції та модернізації;
- проведення робіт по утепленню стін та горищ в освітніх закладах району;
- завершення будівництва дитячої дошкільної установи на 4 групи в с. Опришени;
- заміна покрівлі та утеплення горища НВК в с. Димка;
- капітальний ремонт котельні ЗОШ І-ІІІ ст. с. Сучевени;
- будівництво дитячого павільйону ДНЗ с. Сучевени;
- реконструкція з добудовою корпусу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та дошкільного навчального закладу на 450 місць в с. Кам'янка;
- придбання комп’ютерної техніки для потреб навчальних закладів освіти району;
- реконструкція Привороцької ЗОШ з прибудовою по вул. Шкільна,17,с. Привороки Глибоцького району;
- оздоровлених дітей в стаціонарних та пришкільних таборах
Очікуваний результат:
- покращення матеріально-технічної та навчальної бази закладів освіти, створення належних умов для підвищення якості навчання учнів та роботи працівників освіти;
- збільшення показників охоплення дітей дошкільною освітою;
- збільшення кількості оздоровлених дітей в стаціонарних та пришкільних таборах;
- збільшення частки використання інформаційно-комунікаційних технологій в системі освіти;
- покращення якості роботи котелень, дотримання екологічного законодавства, покращення температурного режиму, санітарного стану та створення належних умов для навчання учнів та роботи педагогічних працівників;
- підвищення якісного рівня проведення навчально - виховного процесу;
- зменшення витрат на оплату енергоносіїв;
- покращення матеріально технічної бази.
2.2.3. Розвиток системи соціального захисту населення, охорони здоров'я, спорту
Соціальний захист та пенсійне забезпечення
Головні проблеми:
- недостатня ефективність програм соціальної підтримки населення та її вплив на зменшення масштабів бідності;
- недостатність коштів у місцевих бюджетах для забезпечення створення сприятливих умов життєдіяльності громадян, які приїхали з Автономної Республіки Крим та м.Севастополя і з районів проведення антитерористичної операції на тимчасове перебування в Глибоцькому районі та осіб з обмеженими фізичними можливостями;
- недостатнє фінансування територіальних центрів соціального обслуговування громадян за рахунок поєднання коштів районних бюджетів та відповідних внесків ОТГ;
- значне уповільнення темпів забезпеченості потреби на виплату пенсій та грошової допомоги через диспропорції між чисельністю працюючих та пенсіонерів;
- «тіньова» зайнятість громадян, з доходу яких не здійснюється перерахування податкових платежів та втрата ними права на соціальний захист;
- наявність боргу підприємств, установ та організацій зі сплати страхових внесків до бюджету Пенсійного фонду;
- недостатній обсяг фінансування установ, що забезпечують надання послуг соціального захисту населення;
- постійне скорочення чисельності активного населення, що працює, і зростання чисельності населення, яке потребує соціального захисту;
- недостатність коштів у місцевих бюджетах для забезпечення створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Основні завдання:
- реалізація заходів комплексної соціальної програми підтримки учасників антитерористичної операції (учасників бойових дій) та членів їх сімей на 2017-2019 роки;
- забезпечення адресного та своєчасного надання усіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій, пільг та компенсацій населенню району та внутрішньо переміщеним з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції;
- забезпечення соціального захисту ветеранів, інвалідів війни, осіб, які брали участь в АТО та учасників бойових дій, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- опрацювання єдиного підходу до визначення потреб населення у соціальних послугах;
- реалізація заходів комплексної програми соціальної підтримки малозабезпечених верств населення «Турбота», залучення благодійної допомоги для вирішення проблем найбільш незахищених верств населення;
- співпраця з підприємствам УТОГ та УТОС з метою сприяння інвалідам та людям з обмеженими фізичними можливостями у пошуку роботи громадським організаціям інвалідів,
- забезпечення дієвого контролю за своєчасністю нарахування та виплатою усіх видів допомог;
- реалізація основних завдань пенсійної реформи;
- забезпечення своєчасного фінансування виплати пенсій та грошової допомоги, перерахунків їх розмірів;
- забезпечення цільового та ефективного використання коштів загальнообов’язкового державного пенсійного страхування;
- продовження взаємодії органів Пенсійного фонду України з місцевими органами виконавчої влади, соціальними партнерами, органами державної виконавчої служби та правоохоронними органами для погашення заборгованості зі сплати страхових внесків та відшкодування підприємствами, установами і організаціями витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах;
- продовження інформування населення щодо змін у пенсійному законодавстві та щодо залежності страхового стажу і розміру пенсії від легальної зайнятості через skype-зв'язок, web-сайт головного управління Пенсійного фонду України та засоби масової інформації.
- реалізація заходів щодо реформування системи соціальної підтримки та надання соціальних пільг;
- залучення осіб з обмеженими фізичними та розумовими можливостями до групових і масових інформаційних заходів, що проводяться центрами зайнятості, семінарських занять та тренінгів для їх адаптації до умов ринку праці, навчання ефективному пошуку роботи;
- підтримка місцевих ініціатив реформування системи соціальних послуг з метою переходу їх на економічну основу;
- залучення благодійної допомоги для вирішення проблем найбільш незахищених верств населення;
- удосконалення механізму надання реабілітаційних послуг, зокрема соціальних, психологічних, з професійної реабілітації, медичного супроводу тощо;
- забезпечення належного рівня соціальної підтримки сімей з дітьми та малозабезпечених сімей;
- подальше вдосконалення електронного обміну інформацією між районними управліннями праці та соціального захисту населення і надавачами послуг для проведення розрахунків за надані пільги;
Очікуваний результат:
- підвищення рівня соціального захисту населення;
- покращення соціально-побутового обслуговування людей з обмеженими фізичними можливостями, учасників АТО, ветеранів, інвалідів Великої Вітчизняної війни та учасників бойових дій, тимчасово-переміщених осіб;
- підвищення рівня поінформованості населення щодо можливості отримання державних соціальних допомог, субсидій та компенсацій;
- збереження здоров’я осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- збільшення середньорічного розміру виплати на одного пенсіонера ;
- зменшення заборгованості страхувальників зі сплати страхових внесків, пені та штрафних санкцій, у тому числі недоїмки зі сплати страхових внесків;
- підвищення рівня соціального захисту населення;
- покращення соціально-побутового обслуговування людей з обмеженими фізичними можливостями;
- спрощення процедури та скорочення термінів оформлення документів для отримання соціальних допомог;
- підвищення рівня поінформованості населення щодо можливості отримання державних соціальних допомог.
Зайнятість населення та ринок праці, охорона праці і доходи населення
Головні проблеми:
- недостатні обсяги створення нових робочих місць та значна кількість ліквідованих;
- наявність тіньової зайнятості та оплати праці;
- зменшення чисельності застрахованих осіб, які сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- регіональна диспропорція між чисельністю безробітних та вакансіями (більше 60% від всіх вакансій знаходиться на підприємствах, в установах та організаціях м.Чернівці);
- професійно-кваліфікаційна диспропорція між попитом та пропозицією робочої сили;
- значні обсяги не облікової трудової міграції;
- певний дисбаланс попиту та пропозицій робочої сили;
- значна питома вага працівників, які повністю відпрацювали місячну норму часу та мали нарахування в межах мінімальної заробітної плати;
- наявність фактів неналежного оформлення трудових відносин.
- значне перевиробництво спеціалістів з окремих професій (спеціальностей), що є наслідком дисбалансу між попитом на робочу силу та її пропозицією;
- недосконалість механізмів державної підтримки підприємницької ініціативи громадян та створення сприятливого підприємницького середовища.
- значна диференціація в оплаті праці за видами економічної діяльності;
- наявність нелегальних заробітків, виплата зарплати «в конвертах»;
- порушення міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень в оплаті праці, особливо на приватних підприємствах.
Основні завдання:
- реалізація заходів щодо створення сприятливої кон’юнктури на регіональному ринку праці, зменшення регіональної диференціації у сфері зайнятості населення, підвищення рівня зайнятості населення, легалізації трудових відносин та зниження рівня безробіття відповідно до програми зайнятості населення;
- розширення та вдосконалення форм соціальної підтримки безробітних, зокрема внутрішньо переміщених осіб та демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО, покращення їх якості, використання індивідуального підходу та надання адресних послуг;
- сприяння зайнятості соціально-вразливих категорій населення, у тому числі осіб з інвалідністю, учасників антитерористичної операції, внутрішньо переміщених осіб, в першу чергу шляхом адресного та індивідуального підходу до кожної особи, враховуючи їх професійний досвід, попит на робочу силу в регіоні;
- підвищення результативності співпраці з роботодавцями щодо кількісного зростання та якісного наповнення бази вакансій та забезпечення їх потреб в укомплектуванні вільних робочих місць;
- організація професійного навчання зареєстрованих безробітних з урахуванням пріоритетів розвитку Глибоцького району та потреб роботодавців у робочій силі;
- подальше розгортання громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру з метою повернення безробітних та інших категорій громадян до продуктивної праці, враховуючи суспільну корисність цих робіт;
- проведення профорієнтаційної роботи з молоддю щодо орієнтації на вибір та оволодіння робітничими професіями;
- надання інформаційно-роз’яснювальних послуг з метою співпраці із соціальними партнерами задля повернення безробітних до активної зайнятості, мотивації населення до легальної зайнятості та виконання суспільно важливих програм та проектів.
- постійний контроль за дотриманням законодавства про працю, зокрема, щодо стану виплати заробітної плати, її компенсації та індексації, дотримання державних мінімальних гарантій в оплаті праці, міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень;
- проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи щодо легалізації оплати праці.
Очікуваний результат:
- збільшення чисельності осіб, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації;
- зростання рівня середньомісячної заробітної плати;
- скорочення заборгованості із виплати заробітної плати;
- створення в усіх сферах економічної діяльності нових робочих місць;
- збільшення чисельності працівників зайнятих економічною діяльністю.
- створення в усіх сферах економічної діяльності нових робочих місць;
- збільшення чисельності працівників зайнятих економічною діяльністю;
- надання одноразової допомоги для започаткування власної справи.
Охорона здоров'я
Головні проблеми:
- недостатнє фінансування галузі;
- низький рівень забезпечення закладів охорони здоров’я сучасним медичним обладнанням та інвентарем;
- низький рівень оновлення автомобільного парку;
- недостатній рівень забезпечення медикаментами пільгових категорій населення та невідповідність нормам харчування хворих;
- неналежний стан більшості споруд та приміщень медичних закладів району;
- забезпечення спец. автотранспортом лікарських амбулаторій: Турятської, Луківецької, Стерченської, Коровійвської, Кам’янської та Вовчинецької;
- провести реструктуризацію в ЛА ФАПів сіл Опришени, Йорданешти:
- створити телемедичні технології, з метою отримання доступу до телемедичної установки.
Основні завдання:
- профілактика захворюваності, запобігання поширенню інфекційних хвороб;
- забезпечення пріоритетного розвитку охорони материнства та дитинства, зниження малюкової смертності;
- покращення якості надання медичної допомоги населенню Глибоцького району;
- проведення капітального ремонту дитячого відділення, інфекційного відділення та харчоблоку Глибоцької ЦРЛ, у тому числі за рахунок залучення додаткових позабюджетних джерел фінансування;
- заміна лікарняних ліфтів (орієнтовно 2 млн.грн.)
- оновлення матеріально-технічної бази установи, зокрема шляхом придбання сучасного медичного обладнання, лікарняних меблів, м’якого інвентарю, забезпечення комп’ютерною технікою і т.п.;
- проведення енергозберігаючих заходів, у тому числі заміна віконних та дверних блоків;
- придбання санітарного транспорту за рахунок централізованих коштів та місцевого бюджету.
Основні завдання, які заплановано реалізувати КНП «Глибоцького районного центру ПМСД» протягом 2020 року:
- профілактика захворюваності, запобігання поширенню інфекційних хвороб;
- недопущення випадків материнської смертності;
- зниження рівня малькової смертності;
- оновлення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних установ;
- постійно проводити організаційну роботу по залученню позабюджетних коштів для виконання найнеобхідніших ремонтних робіт, пов’язаних з підготовкою установ до роботи в осінньо-зимовий період;
- проведення енергозберігаючих заходів, зокрема здійснення робіт із заміни вікон;
- залучення додаткових позабюджетних джерел фінансування;
- пріоритетне укладання угод із місцевими фермерськими господарствами та виробниками з метою підтримки розвитку підприємництва в районі;
- створення необхідних умов роботи і проживання в сільській місцевості (надання житла, виплата стимулюючих надбавок);
- забезпечити в межах видатків, передбачених у фінансовому плані на відповідний рік, належне виконання заходів з медичної та соціального забезпечення, санаторне –курортного лікування, адаптації і психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції;
- підвищення кваліфікації працівників;
- висвітлення діяльності у місцевих засобах інформації.
Очікувані результати:
- покращення стану здоров’я населення району, зниження рівня захворюваності і смертності;
- зростання відсотку попередження захворювань на ранніх стадіях та надання сучасної медичної допомоги;
- підвищення якості та доступності медико-соціальної допомоги;
- покращення матеріально-технічної бази закладів;
- забезпечення належних побутових та санітарно-гігієнічних умов перебування хворих;
- можливість надання вчасної невідкладної медичної допомоги населенню;
- створення належних умов для забезпечення якісного медичного обслуговування населення.
- зниження захворюваності та смертності;
- підвищення якості та доступності медико-соціальної допомоги;
- покращення матеріально-технічної бази закладів;
- забезпечення належних побутових та санітарно-гігієнічних умов перебування хворих;
- можливість надання вчасної невідкладної медичної допомоги населенню;
- створення належних умов для забезпечення якісного медичного обслуговування населення.
Фізкультура і спорт
Головні проблеми:
- обмеженість обсягів фінансування сфери фізичної культури і спорту, що перешкоджає проведенню районних та участь в обласних змаганнях з більшості видів спорту;
- в районі немає жодного басейну;
- недостатня кількість спортивних споруд, особливо в сільській місцевості, що відповідають сучасним вимогам та стандартам;
- майже всі спортивні об’єкти району потребують капітального ремонту та реконструкції;
- низький відсоток населення, яке веде здоровий спосіб життя;
- незадовільний стан здоров’я більшості вікових груп населення, особливо дітей шкільного віку.
Основні завдання:
- збереження та подальший розвиток мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл;
- створення належних умов для поступового задоволення потреб населення у підвищенні рівня здоров’я та фізичного розвитку за допомогою засобів фізичної культури і спорту;
- залучення до занять фізичною культурою і спортом (на пільгових умовах) дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей;
- збільшити обсяги фінансування на придбання спортивної форми та інвентарю;
- проведення фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи в усіх навчальних закладах району, за місцем проживання і у місцях масового відпочинку громадян;
- підвищення рівня нормативно-правового, кадрового, матеріально-технічного, фінансового та інформаційного забезпечення;
- запровадити доступні, якісні та різноманітні форми оздоровчих, рекреаційних, реабілітаційних та спортивних послуг для різних груп населення;
- завершення будівництва сільського стадіону в с. Чагор Глибоцького району;
- реконструкція дитячого майданчика під спортивний майданчик зі штучним покриттям по вулю Олімпійська в с.Чагор Глибоцького району;
- будівництво багатофункціонального майданчика для відпочинку в. Коровія Глибоцького району;
- проведення масових фізкультурно-спортивних заходів;
- посилити медичний контроль за станом здоров’я учнів, особливо тих, які займаються в спортивних секціях, спортивних клубах та ДЮСШ;
Очікуваний результат:
- збільшення частки молоді та населення загалом, залученого до фізкультурно-оздоровчих занять;
- впровадження принципів здорового способу життя серед дітей та дорослого населення району;
- проведення на належному рівні районних та забезпечення участі спортсменів району в обласних змаганнях.
Підтримка дітей, сімей та молоді
Головні проблеми:
- низький рівень зайнятості молоді на ринку праці за обраною професією;
- невисокий рівень обізнаності та практичних знань молоді щодо можливостей підприємницької діяльності, написання бізнес–планів;
- низький рівень залучення молоді до неформальної освіти;
- слабка інтегрованість української молоді у європейське молодіжне співтовариство;
- обмеженість обсягів фінансування для притулку дітей–сиріт;
- відсутність центру соціально-психологічної реабілітації дітей;
- відсутність соціального гуртожитку для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа;
- відсутність коштів в бюджетах районів для створення дитячих будинків сімейного типу.
- неспроможність батьків утримувати дітей, відсутність у них житла;
- жорстокі форми виховання дітей в сім’ях;
- психологічна криза стосунків батьків та дітей;
- неспроможність або небажання сім’ї виконувати виховні функції;
- перебування дітей під опікою матеріально неспроможних родичів (бабусь, дідусів);
- експлуатація батьками праці дітей, що призводить до послаблення будь-якої мотивації до продовження навчання;
- нездатність державної інтернатної системи забезпечити соціалізацію вихованців з урахуванням їх потреб та умов розвитку суспільства;
- низький рівень співпраці сільських рад зі службою у справах дітей;
- недостатнє матеріальне забезпечення для здійснення виїздів у сім’ї опікунів/піклувальників, проблемні сім’ї, по заявах і повідомленнях громадян та інше з метою захисту прав та інтересів дітей згідно чинного законодавства.
Основні завдання
- реалізація заходів із виховання молодих людей на засадах патріотизму, духовності та загальнолюдських моральних цінностей;
- забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей у дитячих оздоровчих закладах, співпраця з громадськими, релігійними організаціями, благодійними фондами щодо оздоровлення дітей і молоді, організація наметових оздоровчих таборів;
- створення ефективної, постійно діючої системи професійної орієнтації молоді;
- підтримка розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- розроблення та запровадження ефективних форм роботи з профілактики дитячої безпритульності і бездоглядності, виявлення на ранній стадії сімей, які неспроможні або не бажають виконувати виховні функції, та забезпечення захисту прав дітей, які виховуються в таких сім’ях;
- застосування ефективних форм соціальної підтримки дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах;
- ведення єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах;
- запровадження ефективних форм і методів роботи з дітьми, які перебувають у закладах соціального захисту;
Очікуваний результат
- зменшення кількості безпритульних і бездоглядних дітей;
- запобіганні сирітству, створення умов для всебічного розвитку та виховання дітей, збільшення кількості дітей, охоплених сімейними формами виховання (ДБСТ, ПС, у сім’ях опікунів);
- зменшення кількості дітей шкільного віку, які своєчасно не приступили до навчання;
- зниження рівня дитячої злочинності;
- збільшення кількості дітей, яким буде надано соціальні послуги, пройдуть соціальну реабілітацію, отримають інші види соціально-психологічної допомоги;
- збільшення кількості сімей, які бажають усиновити дитину, взяти у сім’ю під опіку, утворити ДБСТ, ПС;
- збільшення кількості оздоровлених дітей;
- влаштування до сімейних форм виховання не менше 95% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- влаштування в сім’ї усиновлювачів не менше 15% від загальної кількості дітей, яким у 2018 році надано статус дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування;
- своєчасне виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, влаштування їх на виховання в заклади сімейного типу та соціального захисту
2.3. Збереження довкілля, як основа безпечного екологічного середовища
2.3.1. Впровадження екологічних та енергозберігаючих технологій
Головні проблеми:
- низька ефективність та зношеність котелень у системах теплогенерації;
- відсутність системного підходу до споживання енергоресурсів в побуті;
- надмірне споживання газу та електроенергії населенням у побуті в багатоквартирних будинках та приватних домогосподарствах.
Основні завдання:
- запровадження сучасних систем моніторингу та контролю споживання енергоресурсів, особливо в бюджетній сфері;
- здійснення розрахунків за спожиті енергоресурси виключно за показами приладів обліку для всіх категорій споживачів;
- переведення бюджетних установ на опалення альтернативними видами палива;
- застосування енергоефективних технологій на комунальних підприємствах та в бюджетних установах територіальних громад;
- проведення інформаційних компаній серед населення про доцільність та економічну ефективність застосування енергозберігаючих технологій;
- встановлення сонячних панелей в приватних домогосподарствах району;
- встановлення систем опалення та підігріву води в закладах бюджетної сфери, які працюють на відновлювальних джерелах енергії та альтернативних видах палива;
- розробка та реалізація проектів виробництва енергії з відновлювальних джерел;
- реалізація проекту «Встановлення сонячної електростанції в с. Просіка Глибоцького району»
Очікуваний результат:
- збільшення кількості котелень на альтернативному паливі;
- збільшення рівня розрахунку за спожиті енергоресурси;
- щорічне зменшення споживання природного газу;
- енергозабезпечення альтернативними джерелами електроенергії
2.3.2. Збалансоване природокористування, раціональне використання надр, земельних, лісових, водних та інших ресурсів району
Охорона навколишнього природного середовища
Головні проблеми:
- забруднення водних об’єктів стічними водами та порушення режиму водоохоронних зон і прибережних смуг;
- наявність сміттєзвалищ, які експлуатуються без дотримання відповідних норм, не виконуються заходи щодо належного їх улаштування і утримання;
- деградація земель, зсувні процеси, зниження родючості с/г угідь;
- порушення вимог природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами;
- відсутність заводу із переробки твердих побутових відходів
- низький відсоток повторного використання твердих побутових відходів, не впорядковані сміттєзвалища та полігони твердих побутових відходів відповідно до вимог природоохоронного законодавства у багатьох населених пунктах району.
Основні завдання:
- реалізація проекту «Поліпшення санітарних умов в на території Глибоцького району»;
- впорядкування сміттєзвалищ у відповідності до технологічних вимог;
- реалізація заходів щодо зменшення викидів забруднюючих речовин у водні та інші об’єкти;
- забезпечення ефективного використання коштів, що спрямовуються на збереження та відновлення природних ресурсів;
- збільшення обсягу фінансування на здійснення природоохоронних заходів;
- відшкодування збитків заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства та спрямування коштів на зміцнення місцевих фондів охорони навколишнього середовища;
- завершення будівництва очисних споруд та реконструкції каналізаційних насосних станцій;
- забезпечення мешканців краю якісною питною водою;
- оновлення обладнання та заміна водопровідних мереж водозабору в смт. Глибока;
- розробка проектів в рамках транскордонного співробітництва, спрямованих на покращення екологічної ситуації та охорону навколишнього середовища;
- впровадження ґрунтозахисних технологій обробітку ґрунту та проведення протиерозійних заходів;
- упорядкування забору гравійно-піщаної суміші на річках Сірет та Малий Сірет.
Очікуваний результат:
- створення належних умов для поліпшення екологічного стану Глибоцького району;
- організація швидкого видалення та надійного знешкодження ТПВ шляхом запровадження системи роздільного збирання сміття;
- зниження обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
- зменшення обсягів скидів неочищених та недостатньо очищених вод;
- збільшення перевірок дотримання природоохоронного законодавства;
- покращення екологічної ситуації в районі.
Протипаводковий захист
Головні проблеми:
- недостатній обсяг фінансування на проведення протипаводкового захисту в басейні річки Сірет;
- відсутність фінансування заходів з відведення і винесення в натуру водоохоронних зон і прибережних захисних смуг водних об’єктів;
- існують загрози підтоплення населених пунктів, сільськогосподарських угідь та народногосподарських об’єктів від руйнівної дії паводкових вод р. Малий Сірет та р. Сірет;
- наявність фактів забудови територій можливого затоплення без погодження з дозвільними органами;
- неефективність існуючої системи контролю за дотриманням водоохоронного законодавства;
- невиконання експлуатаційних заходів на внутрішньогосподарській меліоративній мережі.
Основні завдання:
- захист населених пунктів, сільськогосподарських угідь та народногосподарських об’єктів від руйнівної дії паводкових вод та підготовки водогосподарських об’єктів до безаварійного пропуску паводків;
- встановлення автоматичних гідрометричних станцій з передачею даних щодо формування високих вод;
- проведення паспортизації потенційно-небезпечних об’єктів, створення на них локальних систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій, встановлення системи оповіщення персоналу зазначених об’єктів та населення у зонах можливого ураження.
Очікуваний результат:
- зменшення ймовірності підтоплення у зонах р. Сірет та р. Малий Сірет;
- захист від шкідливої дії вод населених пунктів та сільськогосподарських угідь;
- мінімізація розміру збитків, які спричинені шкідливою дією паводкових вод.
Техногенна безпека
Головні проблеми:
- підвищений рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру (відповідно до паспорту ризику - очисні споруди Глибоцького ВУЖКГ;
- недостатній обсяг фінансування заходів, пов’язаних з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;
- наявність на території району значної кількості зсувонебезпечних ділянок, їх активізація та недостатнє фінансування протизсувних заходів;
- недостатнє фінансування створення матеріального резерву;
- недосконала система оповіщення керівного складу цивільної оборони та населення;
Основні завдання:
- здійснення дієвих заходів щодо попередження виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру та пожеж;
- створення та накопичення матеріального резерву, спрямованого на запобігання і ліквідацію надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
- проведення роз’яснювальної роботи на підприємствах, в установах та організаціях району щодо попередження можливості виникнення надзвичайних ситуацій та дій при цьому;
- проведення протизсувних заходів на зсувонебезпечних ділянках.
- підвищення готовності органів та підрозділів цивільного захисту до дій за призначенням та поліпшення їх матеріально-технічного забезпечення.
Очікуваний результат:
- зниження рівня негативного впливу надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру та їх наслідків на території району;
- забезпечення високого рівня готовності усіх служб до виникнення надзвичайних ситуацій.
2.4. Бюджетна політика
Головні проблеми:
- відсутність контролю з боку органів місцевого самоврядування щодо збільшення доходної частини бюджету;
- втрати податкових надходжень через значну кількість підприємців, які закрили свою діяльність;
- наявність податкового боргу з платежів до бюджетів усіх рівнів.
Основні завдання:
- посилення соціальної функції місцевих бюджетів, зростання частки соціальних витрат, інвестицій в людський капітал — освіту, охорону здоров’я, соціальні компенсації;
- підвищення рівня сплати податків шляхом застосування нових підходів до кожного платника та підвищення вимогливості до тих, хто ухиляється від оподаткування;
- забезпечення своєчасної та повної виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ;
- виконання взятих на себе розпорядниками бюджетних коштів зобов’язань здійснювати видатки в межах асигнувань, затверджених бюджетом;
- проведення роботи щодо погашення простроченої кредиторської та дебіторської бюджетної заборгованості;
- впровадження нових видів банківського обслуговування з метою збільшення кількості клієнтів;
Очікуваний результат:
- своєчасне та повне фінансування бюджетних видатків;
- збалансованість показників місцевих бюджетів;
- недопущення бюджетної заборгованості по захищених статтях видатків;
- недопущення зменшення частки видатків бюджету соціального спрямування;
- посилення відповідальності головних розпорядників бюджетних коштів за витрачання коштів, передбачених Законом України про державний бюджет на відповідний рік, рішеннями відповідних рад;
- збільшення надходжень до місцевих бюджетів району;
- зменшення податкового боргу до бюджетів усіх рівнів;
- підвищення рівня довіри населення до банківської системи;
3. Джерела фінансування програми економічного і соціального розвитку на наступний рік
Фінансування заходів Програми у 2020 році здійснюватиметься за рахунок різних джерел: бюджетних коштів, коштів Державного Фонду регіонального розвитку, кредитних ресурсів, власних коштів господарюючих суб’єктів, грантів, міжнародної технічної допомоги, доходів від надання платних послуг бюджетними установами, благодійної, гуманітарної спонсорської допомоги та інших джерел не заборонених чинним законодавством.
Збереження соціальної спрямованості бюджету, підтримання позитивної динаміки зростання реальних доходів населення, включаючи зростання реальної заробітної плати і пенсії у поєднанні з покращенням соціально-економічного розвитку регіонів, є основною характеристикою бюджетної політики 2020 року.
4. Додатки до Програми
4.1. Роботи, які необхідно провести на об’єктах соціально-культурного призначення у 2020 році в розрізі сільських рад району
Населений пункт | Роботи, які необхідно провести для вирішення проблемних питань економічного та соціального характеру | ||||
Багринівка | - - заміна вікон в лікарській амбулаторії; - - обладнання спортивного майданчика у Багринівській ЗОШ; - капітальний ремонт фасаду клубу і заміна вікон; - капітальний ремонт і заміна покрівлі у Багринівській ЗОШ; - провести ремонт вулиць населеного пункту (5 км) та вулиці Центральна (тверде покриття) |
||||
Димка | - Будівництво сільського стадіону села Димка; - Будівництво стадіону з штучним покриттям; - Капітальний ремонт мережі вуличного освітлення на основі енергозберігаючих технологій; - Капітальний ремонт будинку культури села Димка; - Капітальний ремонт дороги державного значення Т26-05; - Утеплення дахів та фасадів Димківського НВК; - Ремонт доріг комунальної власності 3 км; |
||||
Йорданешти | - капітальний ремонт лікарської амбулаторії с. Йорданешти; - заміна покрівлі будинку культури ім. «Ч.Порумбеску» с.Йорданешти; - будівництво спортивного майданчику з штучним покриттям в Йорданештській ЗОШ І-ІІІ ступенів; - капітальний ремонт сільських комунальних доріг с. Йорданешти; |
||||
Кам'янка | - придбання матеріалів та проведення робіт із встановлення опалення в приміщенні будинку культури та сільської бібліотеки; - капітальний та поточний ремонти комунальних доріг з гравійним та асфальтним покриттям; - реконструкція з добудовою корпусу загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. та дошкільного навчального закладу на 450 місць (350 учнівських та 100 місць дошкільного віку) в с. Кам'янка Глибоцького району Чернівецької області; - облаштування огорожі навколо будинку культури; - зміна русла річки Сірет |
||||
Карапчів | - капітальний ремонт системи зовнішнього опалення Карапчівського ліцею ім.. Емінеску; - заміна вікон та дверей ДНЗ с. Карапчів; - капітальний ремонт будинка культури с. Карапчів; - капітальний ремонт сільських комунальних доріг с. Карапчів; -встановлення автобусної зупинки по вул.. Центральна в с. Карапчів. - капітальний ремонт лікарської амбулаторії с. Карапчів |
||||
Коровія | - будівництво багатофункціонального майданчика для відпочинку в с. Коровія Глибоцького району Чернівецької області - Капітальний ремонт приміщень ДНЗ - капітальний ремонт дороги по вул. Перемоги (встановлення бруківки); - поточний ремонт приміщення бібліотеки; - виготовлення генерального плану населеного пункту - поточний ремонт доріг по вулиць М.Бабюка, Космонавтів, Озерної, Ю.Федьковича, провулку Шкільного; - поточний ремонт доріг по вулицям: В.Івасюка, М.Вовчка, Річкової, Л.Українки, Першотравнева, Черемшини, Польової, Висоцького; - капітальний ремонт доріг по вул..В.Івасюка; - капітальний ремонт дороги по вул..Космонавтів - благоустрій території сільського стадіону по вул..В.Іваасюка, 75
|
||||
Корчівці | - проведення поточного ремонту дороги Інтернаціональної; - облаштування вуличного освітлення вул. Головна та вул. Чорновола; - капітальний ремонт приміщення для облаштування гаража на 2 місця (для шкільного автобуса та пожежної машини); - проведення робіт по благоустрою території спортивного ігрового майданчика; - капітальний ремонт 2-х мостів по вул. Головній; - заміна покрівлі будинку культури |
||||
Купка |
- капітальний ремонт сільського клубу; - капітальний ремонт господарських будівель лікарської амбулаторії сімейної медицини; - влаштування системи водопостачання лікарської амбулаторії сімейної медицини; - будівництво спортзалу в Купському НВК №2; |
||||
Опришени |
|
||||
Станівці |
|
||||
Старий Вовчинець |
|
||||
Сучевени | - капітальний ремонт вул. Центральна в селі Просикуряни ; - завершення капітального ремонту сільського клубу, бібліотеки та ФАПу в селі Просіка; - капітальний ремонт сільського клубу села Сучевени ; - капітальний ремонт сільського клубу села Петричанка; - капітальний ремонт котельні Сучевенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів; - будівництво дитячого павільйону дошкільного навчального закладу села Сучевени; |
||||
Тарашани | - розпочати будівництво нового корпусу Привороцької ЗОШ І- ІІ ст.; - провести капітальний ремонт дороги комунального значення в селі Привороки по вул.Садовій та Шкільній; - будівництво гаражів для утримання автомашин та трактора, які знаходяться на балансі сільської ради; - продовжити будівництво ЛА ЗПСМ с. Тарашани - привести в належний стан сільський парк села Привороки (облаштування тротуарів, встановлення лавочок, освітлення тощо); - будівництво спортивного майданчика з штучним покриттям в селі Привороки - облаштувати автобусну зупинку с. Тарашани |
||||
Турятка | - капітальний ремонт покрівлі Турятського будинку творчості та дозвілля; - капітальний ремонт дороги державного користування місцевого значення Герци – Турятка – тара шани – Глибока М-19 від 22 км до с. Буківка 6,5 км - капітальний ремонт дороги загального користування місцевого значення Турятка – Синівці 2 км. |
||||
Керуючий справами районної ради Микола ШМІДТ